Web Tasarımı

Web Tasarımı

Teknoloji devrinin yaşandığı dünyamızda internet kullanımı birçok sektöre yön vermektedir. Her sektörün belli bir kısmı internet üzerinden yürütülürken bu sektörlerde kendini öne çıkarmak isteyenler de olmaktadır. Bu öne çıkmak isteyen firmaların, şahısların ya da markaların internet kullanımında dikkat ettikleri en önemli nokta da hazırladıkları web siteleridir. Hem geniş kitlelere ulaşacak bir reklam olması hem de ulaşılan kitlenin detaylara kolay bir şekilde ulaşabilmesi için web siteleri, günümüzde firmaların olmazsa olmazı olmuştur. Bir siteye girildiğinde kullanıcıyı karşılayan web tasarımı, kullanıcının siteden aldığı verimi ve anlaşılabilirliği büyük ölçüde arttırmaktadır. 

Web sitesi tasarlanırken sitenin yazı tipinden kullanılan renklere ve içeriklere kadar dikkat edilmesi gerekilir. Günümüzde popülerleşen firmaların web tasarımları daha basit ve açık bir moda anlayışını benimsemektedir. Görselleri, renkleri, aktardıkları bilgilerle sunulacak olan firma bir bütünü oluşturmalıdır. İyi bir web site için gözü yormayan daha basit ve estetik açıdan alıcıya hoş gelen bir tasarım tercih edilmektedir. Telefon ve bilgisayarlara uyumlu olarak web site oluşturulurken her cihazda benzer bir tasarımı benimsemek, kullanıcıların güvenini kazanmak açısından çok kritiktir. Bir düzen içerisinde ziyaretçilere sunulan görsel içerikler ve metin içerikleri, güzel bir web tasarımı ile alanında öne çıkacaktır. Özellikle aşağıda verilen bazı ana başlıklar ile web tasarımı en iyi şekilde düzenlenebilir. 

  • Düzen:

Web sayfasının tasarlanması konusunda en önemli hususlardan biri olarak düzen, gelen ziyaretçilerin aradıklarını rahatça bulabileceği şekilde olmalıdır. Ayrıca kullanıcıların en çok merak ettiği konu başlıkları öne çıkarılarak sitenin düzeniyle içerikler vurgulanabilir. Tek bakışta birçok bilgiye ulaşılması yalnızca oluşturulacak düzen ile sağlanabilir. Görsellerin ve metinlerin belirli bir düzen içerisinde yayınlanması iyi web tasarımı için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. 

  • Renk:

Özellikle tanıtılan ürünün karakterini ve tarzını yansıtırken alıcıyı çeken bir diğer özlelik ise web sayfasında kullanılan renklerdir. Renklerin insanlar üzeirnde yaptığı çağrışımlar hayatımızın birçok yerinde karşımıza çıkar. Yemek yerlerinin genellikle açlık hissiyatını tetikleyen kırmızı rengini seçmesi gibi. Kullanıcının isteğine göre de şekillendirilen renk seçimi web sayfasındaki bütünlüğün sağlanmasında önemli bir rol oynar.

  • Grafik / Görsel:

Ziyaretçileri metinlerle sıkmak yerine görsel anlatımla da desteklemek her zaman daha iyi olmuştur. Bu taktikten yola çıkarak web tasarımı için kullanılan görsellerin konuyu açıklar ve destekler nitelikte olması çok önemlidir. Web sitesinin içeriğine uyacak bir şekilde sitenin kasmasına sebep olmayarak uygun görseller eklenmelidir.

  • Font:

Web siteler için kullanılacak olan yazı fontları okunabilir olmalıdır. Okuyucuyu yormayacak ve sitede görüntülenebilir olan yazı fontları belirli bir grup halinde bulunmaktadır. Web tasarımı yaparken özellikle bu yazı fontlarına başvurulması önemli bir noktadır.

  • İçerik:

Belki de en önemli detay olarak gösterilen içerik, özellikle ziyaretçilere güven sağlamak için sürekli güncel olmalıdır. Tasarım ve diğer konu başlıkları ile desteklenen bir içeriğin vermek istediği mesajı yansıtması çok önemlidir. Okuyucu, akıcı bir üslup ile çok daha etkili bir şekilde çekilebilir. Metnin uzunluğu, anlaşılabilirliği ve seçilen anahtar kelimelerin vurgulanması bir içeriği okuyucuya yansıtırken özen gösterilmesi gereken özelliklerdir. 

Kendini tanıtmasını sağlayan web sayfası ile birçok başarılı girişimci, web tasarımcılarına büyük önem vermişlerdir. Her nasıl günlük hayatta görünüşümüz diğer insanların düşüncelerini etkileyebiliyorsa web tasarımı da ortaya koyacağınız işin görünüşü olacaktır. İyi bir web tasarımı ile projelerinizi çok daha etkili ve rahat bir şekilde kitlelere aktarabilirsiniz. DİĞER Blog / Duyuru